Timetable2019

Timetables



STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
08:30 - 09:30 Iyengar Yoga** Jackie
Studio 2 Zoom icon
General
09:00 - 09:45 HIIT Alex Fryer
Outdoor Cycle Tent
General
09:45 - 10:30 BODYPUMP* Miranda
Studio 1
General
10:00 - 11:00 Pilates** Farzin Ashtarieh
Studio 2 Zoom icon
Int/Adv
10:15 - 11:00 H20* Ris Widdicombe
Pool
General
11:00 - 11:45 Body Conditioning Simone Afonso
Front Court / Studio 1*
General
11:15 - 12:30 Dynamic Flow Yoga** Violet Monis
Studio 2 Zoom icon
General
Afternoon
12:00 - 13:00 Danceworks Alison Evans
Studio 1
General
12:45 - 13:45 Fitness Pilates** Violet Monis
Studio 2 Zoom icon
General
13:15 - 14:15 Stretchworks Alison Evans
Studio 1
General
14:00 - 15:00 Pilates** Jenni
Studio 2 Zoom icon
Beg/ Intermediate
Evening
18:30 - 19:15 Zumba** Mario
Studio 1 Zoom icon
General
19:00 - 20:00 Hatha Yoga** Laura Shave
Studio 2 Zoom icon
General
19:00 - 19:45 Group Cycle Csenge / Alla
Outdoor Cycle Tent
General
Changed 19:30 - 20:30 HIIT Circuit Terry Rodham
Front Tennis Court
Advanced
STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
06:45 - 07:30 BODYPUMP* Dean Antoine
Studio 1
General
07:00 - 08:00 Hatha Yoga** Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
08:15 - 09:15 Pilates** Farzin Ashtarieh
Studio 2 Zoom icon
General
09:00 - 09:45 HIIT* Katie Dutton
Back Court / Studio 3*
General
09:30 - 10:15 Group Cycle Luis Trevino
Outdoor Cycle Tent
General
09:45 - 10:30 BODYPUMP* Venus Cordon
Studio 1
General
10:15 - 11:00 Aqua Zumba* Farzin Ashtarieh
Pool
General
10:45 - 11:45 Hatha Yoga** Tallulah
Studio 2 Zoom icon
General
11:00 - 11:45 Sh'Bam Venus Cordon
Studio 1
General
Afternoon
12:00 - 13:00 Pilates** Agnes
Studio 2 Zoom icon
General
12:00 - 13:00 Stretchworks Alison Evans
Studio 1
Int/ Advanced
13:30 - 14:30 Pilates** Marina Stevenson
Studio 2 Zoom icon
General
Evening
18:00 - 18:45 HIIT* Alex Fryer
Studio 1
General
18:30 - 19:30 Pilates** Farzin Ashtarieh
Studio 2 Zoom icon
General
Changed 19:00 - 19:45 Body Conditioning** Simone Afonso
Studio 1 Zoom icon
General
19:00 - 19:50 Group Cycle Dean Antoine
Outdoor Cycle Tent
General
STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
09:00 - 10:00 Pilates** Farzin Ashtarieh
Studio 2 Zoom icon
General
09:30 - 10:15 BODYPUMP* Alla Samarina
Studio 1
General
10:45 - 11:30 H20* Farzin Ashtarieh
Pool
General
10:45 - 11:45 Stretchworks Alison Evans
Studio 1
Intermediate
11:00 - 12:15 Vinyasa Flow Yoga** Violet Monis
Studio 2 Zoom icon
General
Afternoon
12:00 - 12:45 HIIT Katie Dutton
Front Court/ Studio 3
General
12:00 - 13:00 Danceworks Alison Evans
Studio 1
General
12:30 - 13:30 Fitness Pilates** Violet Monis
Studio 2 Zoom icon
General
13:15 - 14:00 Zumba** Deby Mendes
Studio 1 Zoom icon
General
14:00 - 15:15 Iyengar Yoga** Jackie
Studio 2 Zoom icon
General
15:30 - 16:30 Pilates** Marina Stevenson
Studio 2 Zoom icon
General
Evening
18:30 - 19:15 Group Cycle Luis Trevino
Outdoor Cycle Tent
General
19:45 - 20:45 Pilates** Marina Stevenson
Studio 2 Zoom icon
Beginners
STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
Changed 09:15 - 10:00 H20* Peter Willmott
Pool
General
09:15 - 10:00 Group Cycle Gordon Parker
Outdoor Cycle Tent
General
09:45 - 10:30 50/50 Simone Afonso
Front Court / Studio 1
General
10:00 - 11:00 Yoga Barre** Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
11:00 - 11:45 BODYPUMP* Sophie H
Studio 1
General
11:15 - 12:15 Hatha Yoga** Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
Afternoon
12:15 - 13:00 Zumba** Tiffany
Studio 1 Zoom icon
General
12:30 - 13:45 Tai Chi** Yuka
Studio 2 Zoom icon
General
13:15 - 14:15 Stretchworks Alison Evans
Studio 1
General
14:00 - 15:00 Pilates** Shanti Bhoola-Evans
Studio 2 Zoom icon
General
15:15 - 16:15 Clinical Pilates** Shanti Bhoola-Evans
Studio 2 Zoom icon
Beg/Remedial
Evening
18:45 - 19:45 Pilates** Jenni
Studio 2 Zoom icon
Intermediate
20:00 - 21:00 Hatha Yoga** Tatjana
Studio 2 Zoom icon
General
STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
08:30 - 09:30 Stretch & Tone** Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
08:45 - 09:30 BODYPUMP* Lana Murgelas
Studio 1
General
09:00 - 09:45 HIIT Gordon Parker
Outdoor Cycle Tent
General
09:45 - 11:00 Intermediate Yoga** Michaela Shirandami
Studio 2 Zoom icon
Int/Adv
10:00 - 10:45 Group Cycle Gordon Parker
Outdoor Cycle Tent
General
10:00 - 10:45 Zumba** Gary Taylor
Studio 1 Zoom icon
General
New 10:00 - 10:45 Aqua Aerobics* Simone Afonso
Pool
General
11:00 - 12:00 Stretchworks Alison Evans
Studio 1
General
11:15 - 12:15 Yoga Basics** Michaela Shirandami
Studio 2 Zoom icon
Beg/ General
Afternoon
12:15 - 13:00 Sh'Bam Venus Cordon
Studio 1
General
12:30 - 13:30 Pilates** Graeme
Studio 2 Zoom icon
General
14:00 - 15:00 Clinical Pilates** Shanti Bhoola-Evans
Studio 2 Zoom icon
Beg/Remedial
Evening
19:00 - 20:00 Hatha Yoga** Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
08:15 - 09:15 Pilates** Shanti Bhoola-Evans
Studio 2 Zoom icon
Beginner
08:30 - 09:15 Group Cycle Gordon Parker
Outdoor Cycle Tent
General
09:30 - 10:30 Pilates** Shanti Bhoola-Evans
Studio 2 Zoom icon
Intermediate
09:30 - 10:15 Group Cycle Gordon Parker
Outdoor Cycle Tent
General
Changed 10:00 - 10:45 Hi/Lo, Core & More Simone Afonso
Studio 1 Zoom icon
General
10:30 - 11:15 HIIT Gordon Parker
Outdoor Cycle Tent
General
Changed 11:00 - 11:45 Step with Simone Simone Afonso
Studio 1 Zoom icon
General
11:00 - 12:00 Dynamic Yoga Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
Afternoon
12:15 - 13:15 Yoga Barre** Karen Stone
Studio 2 Zoom icon
General
12:15 - 13:00 BODYPUMP* Mari
Studio 1
General
13:30 - 14:30 Zumba** Deby Mendes
Studio 1 Zoom icon
General
STATUS TIME ACTIVITY INSTRUCTOR AREA LEVEL
Morning
08:05 - 08:45 Group Cycle Dean Antoine
Outdoor Cycle Tent
General
09:00 - 09:45 BODYPUMP* Dean Antoine
Studio 1
General
10:15 - 11:00 Body Conditioning Dean Antoine
Front Court
General
11:15 - 12:00 Hi/Lo, Core & More Simone Afonso
Back Court/ Studio 1
General